Okumayan, okuyamayan, çalışan çocuklar…

Ülkemizdeki ilk ve orta öğretim kurumları dün açıldı. Anneler, babalar ve çocuklar yollara düşüp okullarına, öğretmenlerine koştular… Bazısı öğretmenine ulaştı, bazısı da rüzgarı şiddetle esen bir cadı avı nedeniyle öğretmenine kavuşamadı…

Ama diğer yandan da okula gitmeyen, gidemeyen işçi çocuklar, çırak çocuklar her zaman yaptıkları gibi çalışmaya devam ettiler… Okulların açıldığından, bazı öğretmenlerin haksız yere görevden uzaklaştırıldığından haberleri bile olmadı…

Bu gün sizlerle, babası ülkemizdeki halk sağlığı, sağlıkta sosyalleştirme ve nüfus planlaması uygulamalarının mimarı Nusret Fişek, ağabeyi benim sevgili hocam rahmetli Kurthan Fişek, kendisi de doktora eğitimimden arkadaşım olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Fişek’in kurduğu Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı’nın 2002 yılından bu yana düzenlediği Çalışan Çocuklar Fotoğraf Yarışması’nın 8. etabında yarışmayı kazanan ve sergilemeye değer görülen 18 fotoğrafla bu fotoğraf yarışmaları için yaptıkları çağrıyı paylaşmak istiyorum. 

Değerli Çocuk Dostları

Çocukların küçük yaşta oyun ve kendini geliştirme olanaklarından yoksun kalmalarına; çalışmak ve kendi yaşamını kurtarmak gibi büyük bir sorumluluğu yüklenmelerine sizler gibi karşıyız. Onların yerinin 18 yaşına kadar eğitim olduğunun bilincindeyiz. Bunun için geniş çabalar içindeyiz. Ama bu sağlanana kadar da çalışan çocukların yanında olmak, onlara dostluğumuzu ve tüm desteğimizi vermek ödevimiz…

2002 yılından bu yana, çalışan çocukların iş yaşamlarını konu alan fotoğrafları yarıştırarak, fotoğraf sanatçılarının ve kamuoyunun dikkatini bu alana çekmeye çalışıyoruz. Bu yarışmaların fotoğraflarını hem yayınladığımız iki albümde, hem de internet sitemizde (fisek.org) görebilirsiniz. Fotoğraf yarışmasıyla oluşan arşivin çalışan çocukları esirgeme mücadelemize büyük bir destek verdiğini görüyoruz. Birçok kurumun, çalışmalarında bu fotoğraf arşivinden yararlandığına tanık oluyoruz. Mücadelelerimizle bir gün ortadan kalkacak olan çocuk emeğini belgelemek ve tarihe iz bırakmak da bu yarışmanın önemli amaçlarından biri. Ulusal düzeyde belirli bir başarıyı ve çoğaltıcı etkiyi de yakaladığımız inancındayız.

Bu kez, fotoğraf yarışmamızın duyurusunu yalnızca ulusal sınırlar içerisinde sınırlı tutmak yerine, uluslararası kamuoyuna da açmayı planladık. Sizlerin de desteği ile dünyada dikkat çeken ve fotoğraf sanatçıları içerisinde bir uzmanlaşmaya yol açan evrensel karakterli bir randevu vermek istiyoruz.

Çevrenizdeki çalışan çocuğa duyarlı fotoğraf sanatçılarına ekte gönderdiğimiz yarışma şartnamesini duyurabilirseniz, bizi mutlu edersiniz. Her şeyin bugünkünden daha güzel olduğu bir dünyaya ulaşılması dileğiyle, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Yarışmanın konusu Çalışan Çocuk Fotoğraflarıdır. Yarışmanın amacı ülkemizin çalışma yaşamında yer alan çocuk emeği olgusunu ön plana alarak, çalışan çocukların tarım ve sanayideki çalışma yaşamlarını belgelemek, arşivlemek; amatör fotoğraf sanatçılarını özendirmek ve onlara destek vermektir.

http://www.fisek.org.tr/

erol-ayyildiz-isimsiz-1-odulu
Erol Ayyıldız – “İsimsiz” – Birincilik Ödülü
kumral-kepkep-dokumcu-ciragi-sultanbeyl-istanbuls-2-odulu
Kumral Kepkep – “Dökümcü Çırağı” – Sultanbeyli, İstanbul – İkincilik Ödülü
ali-fuat-altin-komurcu-kiz-mansiyon
Ali Fuat Altın – “Kömürcü Kız” – Mansiyon
yavuz-yaman-cayci-sanliurfa-mansiyon
Yavuz Yaman – “Çaycı” – Şanlıurfa – Mansiyon
mustafa-gezer-komurun-karasi-tarsus-vakif-ozel-odulu
Mustafa Gezer – “Kömürün Karası” – Tarsus – Vakıf Özel Ödülü
ali-fuat-altin-komurcu-cocuklar-1
Ali Fuat Altın – “Kömürcü Çocuklar”
ali-fuat-altin-komurcu-cocuklar-2
Ali Fuat Altın – “Kömürcü Çocuklar”
celal-gezici-isimsiz-konya-1
Celal Gezici – “İsimsiz” – Konya
celal-gezici-isimsiz-konya-2
Celal Gezici – “İsimsiz” – Konya
gulnur-besceli-baklavaci-gaziantep
Gülnur Besceli – “Baklavacı” – Gaziantep
gulnur-besceli-nalbur-afyon
Gülnur Besceli – “Nalbur” – Afyonkarahisar
haydar-kilic-boyaci-kiz-istanbul
Haydar Kılıç – ” Boyacı Kız” – İstanbul
israfil-doganyigit-satici-cocuk-kayseri
İsrafil Doğanyiğit – “Satıcı Çocuk” – Kayseri
m-nevzat-hiz-kiremit-yikayan-bursa
M. Nevzat Hız – “Kiremit Yıkayan” – Bursa
m-nevzat-hiz-supuren-cocuk-adana
M. Nevzat Hız – “Süpüren Çocuk” – Adana
mehmet-emre-yilmaz-isimsiz-sanliurfa
Mehmet Emre Yılmaz – “İsimsiz” – Şanlıurfa
yavuz-yaman-egsozcu-istanbul
Yavuz Yaman – “Egsozcu” – İstanbul
mustafa-gezer-bakis-agva-istanbul
Mustafa Gezer – “Bakış” – Ağva, İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s